utorok 2. septembra 2014

Na vine sú hviezdy- knižná Recenzia


Predstavte si že máte rakovinu. Fajn to sa stáva a každý vie že tým nekončí život. Ale predstavte si že máte rakovinu a ste k tomu všetkému v puberte. Rodičia vám dávajú každým pohľadom najavo že nie ste normálny/á a okolie sa vám uzatvára. Hazel Grace je presne takým človekom. Rakovina jej zničila život. Aspoň to si myslela pokým ju jej mama nedonútila ísť na spoločné sedenie s ľuďmi čo tiež majú rakovinu. Tam spoznala Augustusa Watersa do ktorého sa beznádejne zamiluje. Ako sa to vyvinie? No musíte si prečítať.
Moje pocity:
http://www.martinus.sk/data/tovar/_l/140/l140992.jpgTúto knihu som čítala pred troma týždňami tak isté pocity u mňa nie sú čerstvé. To ale nevadí lebo s odstupom času viem že čo pre mňa v knihe bolo magické. Určite pre mňa osobne viac ako zamilovanosť už spomínaného páru pre mňa je vzťah Issaca a Augustusa. Sú to kamaráti a vďaka Issacovi sa Hazel aj spoznala s Augustusom. Kamarátstvo týchto dvoch postáv bolo úžasné lebo držali pri sebe pevne a nie len slovami ale aj činmi čo je v dnešnom svete vzácne. Samozrejme nejde tam len o lásku ale aj o fakt že sa všetci hlavný hrdinovia potĺkajú s nastavajúcou smrťou. Na konci knihy som uronila slzu ale i napriek tomu si myslím že toto dielo rovnako rýchlo vyhasne ako vzplanulo. Nie preto že by to bolo zle napísané ale preto že je to naivné. Naivné ale krásne rovnako ako aj smutné. Rakovina je niečo čoho sa podvedome bojíme lebo vidíme smutné detské tváričky po chemoterapií. Ale treba si uvedomiť že raz všetci umrieme či už na chorobu alebo na starobu. Toto bolo s časti povedané aj v prvej kapitole knihy. Treba naše problémy brať ako fakt ktorý existuje  a kniha ukazuje spôsob ako to prekonať. Láska je jedným s liekov i keď úspešnosť sa nedostaví aspoň pomôže na duši.
Čo sa mi ďalej páčilo na knihe je dejoví zvrat. Hazel nikdy nebola až taká chorá a slabá ako sa na začiatku zdá a ak môžem troška spoilerovať tak to celé prežije. To si ale na zaćiatku knihy neuvedomujeme lebo čítame o tom ako to všetko berie, ako nosí za sebou kyslíkový prístroj a ako ju mrzí že má rakovinu. 

 

Komu odporúčam knihu?
Všetkým ktorý ešte nevideli film ( aj ja si ho pozriem až dneska) a aj tým čo sa chcú troška zamyslieť nad  tým čo čítajú. Kniha je pútavá a nedokázala som sa od nej odtrhnúť. Každá postava má svoje miesto v knihe či už je to alkoholik Peter van Houten alebo Hazelina mama.Každý zmení hlavnú hrdinku a ukáže jej troška aj iný svet. Svet ktorý je krásny a smutný zároveň.
Hodnotenie:
5/5
Za pútavosť, pointu a fakt že to je ďalšie dielo ktoré číta aj mladšia generácia.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára