piatok 19. septembra 2014

Carrie- Kniha vs film 2013

Outsiderka Carrie chodí na strednú školu v štáte Main. To je to ako ju vníma okolie. Ale nikto nevie čo sa deje za zavretými dverami kde musí psychicky aj fyzicky znášať útrapi v podobe pravej ruky boha (jej matky) ktorá je tak veriaca že svojej dcére nič nepovedala o takej normálnej veci ako je menštruácia. I keď je to troška tabu tak toto musím v svojej recenzií spomenúť lebo práve tu sa stal bod úrazu ktorý zapríčinil smrť stoviek ľudí.
http://deniabletruth.files.wordpress.com/2013/12/cs.jpgPretože som posledné dni čítala prvú novelu od kráľa šoku a hororu tak mi to nedalo aby som si klasiku Carrie nepozrela aj vo filmovom spracovaní. Podotýkam že základ je rovnaký tak to nebudem vo filmovej časti rozoberať.
  
Knižka, o čom bola?:
Carrie ktorá mala v čase incidentu len 17 rokov dostala svoju prvú menštruáciu. Nevedela čo to je a bála sa že umiera. Jej spolužiačky sa jej za to smiali a hádzali po nej vložky a tampóny s automatu.  Keď na konci dňa Carrie pochopila že nič sa nedeje len sa z nej stala ( neskoro ale predsa) žena. Doma ju za to čakalo peklo lebo jej fanatická matka ju obvinila s ďalšieho hriechu a zavrela do komory aby sa pokala.  Eva zaplatila svojou krvou a Carrie o pár týždňov sa pomstila.  Či za to mohol satan že jej daroval isté telekinetické schopnosti alebo genetika po jej babička nikto nevie. Ale je jasné že tento príbeh skončí nie tak tragicky ako smutne. Ako? To sa musíte dočítať. ( Upozornenie! Kniha skončí inak ako film s roku 2013)

Film, rozdiely:
Film sa dosť podobal na knihu. Aspoň zo začiatku a musím povedať že isté postavy boli skvelo stvárnené. Napríklad Carrie samotná a jej matka. Bohužial príbeh sa od istej chvíle zmenil. Carrie od chvíle keď sa zmenila na vraždiaci stroj mala svedomie. Čo sa v knihe nestalo. Voo filme počas krvavej noci nemala zľutovanie a vo filme zachránila pred sebou pár ľudí. Bolo jej to ľúto ale pokračovala čo nedávalo zmysel.  Ďalšia vec čo bola ale úplne iná je koniec. Pre slabšie povahy radím pôrodnú sálu preskočiť lebo to bola pre mňa taká šokovka že som nevedela spať. Autori tým ale dali do príbehu viac nepätia a otvorení dej. Kniha sa uzavrela úplne.  

Film či kniha?
Ako pri 90% prípadov aj tu som za knihu. V knihe človek lepšie pochopy dôvody, pocity a myšlienky. To sú veci čo sa vo filme nedajú spraviť. + Kniha nemala kapitoli ale delili ju na ne úryvky s novín alebo výpovede svedkov. Čo dalo dôvod čitateľovi pokračovať. Film mal veľa chýb a nezmyslov ktoré nemali nič spoločné s telekinézov. V knihe Carrie využívala pri vraždení hlavu tu len sa pozrela na pumpu a tá vybuchla bez jedinej iskri. Keď to chcela spraviť v knihe musela si to vypočítať a premyslieť.  

Moje pocity s príbehu...
Ak nerátam hitchcocka tak toto je jedna s tých kníh kde som bola v takom príjemnom opojení strachu a napätia a keby som mala viac času tak tú knižku zhltnem naraz. Film bol silný ale môj názor sa nezmení.
Na záver chcem len dodať že Carrie bola dobré dievča, ktoré malo v živote len smolu. Keby nebola taká dobrá tak nešťastie ktoré sa stalo by vypuklo omnoho skôr. Jej príbeh sa ma dotkol na duši a i napriek tomu že je to fiktívna postava tak s nov súcitím... 


Hodnotenie:
Kniha: 5/5
Film: 4/5

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára